Dieta zasadowa – dobry sposób na odzyskanie zdrowia?

Każdego rodzaju dieta ma zazwyczaj kilka podstawowych cech. Oczywiście kiedy myślimy lub mówimy o diecie wówczas przede wszystkim chodzi nam o to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów oraz tłuszczu w kilku miejscach, który sprawia, że wyglądamy niekorzystnie lub po prostu mamy znaczne problemy z naszym zdrowiem. Bardzo często bowiem problem z nadwagą a tym bardziej z otyłością wiąże się z pogorszeniem naszego stanu zdrowia i co za tym idzie także z licznymi problemami w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście na początku tak naprawdę zazwyczaj nie przejmujemy się naszym zdrowiem, tylko wszystko skupiamy na naszym wyglądzie. Bardzo rzadko kiedy ludzie decydują się przejść na dietę z powodu złego samopoczucia lub problemów z organizmem, tylko właśnie z powodu zalegających kilogramów, które powodują, że czujemy się niekorzystnie i po prostu źle. Warto jednak niekiedy wyjść poza ten nasz wygląd i sprawić, że zainteresujemy się przede wszystkim naszym zdrowiem. Bo wygląd jest jedną sprawą, ale to nie on zapewni nam długie i spokojne życie. Dużo większe znaczenie ma właśnie nasze samopoczucie, które będzie wpływać zdecydowanie na nasze codzienne życie.

 

Jest wiele sposobów na to, aby poprawić kondycję naszego organizmu i przywrócić mu zdrowie. Żyjemy w dobie różnych suplementów diety, które możemy przyjmować. Na przykład Bazylia Święta – mielona BIO to produkt, który pomoże nam w wielu przypadłościach zdrowotnych, zalecany jest na przykład wówczas, gdy borykamy się z problemami z oddychaniem, chcemy poprawić naszą wydolność oraz wiele innych kwestii. Przyjmowanie takiego preparatu może nam dużo pomóc. Warto także do różnych suplementów, które pozytywnie wpływają na nasze życie, takie jak chociażby wspomniany produkt czy także inne, takie jak Berberys – kora pocięta korzenia czy Catuaba – kora mielona dorzucić jeszcze zdrową dietę, która pomoże nam nie tylko w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale także albo przede wszystkim pomoże nam poczuć się lepiej i pokonać wiele dręczących nas przypadłości.

 

Dieta zasadowa – odkwaszenie organizmu gwarantowane

 

Jedną z propozycji powrotu do zdrowia naszego organizmu jest tak zwana dieta zasadowa. Czym ona się wyróżnia? Otóż dieta zasadowa skupia się na wszystkich produktach, które sprawiają, że nasz organizm staje się odkwaszony. Warto tutaj zapamiętać także jedną ważną rzecz. Dużo osób tak naprawdę nie rozumie czym jest zakwaszenie organizmu. Trzeba pamiętać, że to nie ma związku z uczuciem, jaki panuje w naszych ustach po spożyciu jakiegoś produktu. A więc kwestia odkwaszenia jest znacznie głębsza, niż mogłoby nam się wydawać, ponieważ nie zależy ona od smaku, ale właśnie od tego, jak dany produkt zachowuje się w naszym organizmie, czyli dokładniej jak wpływa na proces trawienia lub przemiany materii. Chodzi tutaj o takie produkty, które zachowują w sobie, pomimo trawienia, odczyn tak zwany alkaiczny. Ma to oczywiście związek z celem tej diety, czyli uzyskanie znakomitej równowagi w naszym organizmie pomiędzy produktami zasadowymi oraz produktami kwasowymi. Jak powinna wyglądać ta proporcja? Dokładnie 80 do 20, czyli osiemdziesiąt procent produktu zasadowego, dwadzieścia procent produktu kwasowego. Jeżeli będziemy spożywać właśnie w takich proporcjach, wówczas zdecydowanie uzyskamy równowagę w naszym organizmie, który zacznie czuć się znacznie lepiej i po prostu będzie zdrowszy.

 

Co się je w diecie zasadowej?

 

Przychodzi pora odpowiedzieć sobie na pytanie jakie produkty można spożywać w trakcie realizowania diety zasadowej, czyli które produkty są zasadotwórcze. Oczywiście wbrew pozorom oraz odczuciom smakowym produkty, które doskonale wpływają na zasadowość naszego organizmu, to cytrusy. Ale nie tylko, ponieważ takie zdolności posiada bowiem większość owoców oraz warzyw (jak w każdej diecie). Jeżeli chcemy dobrze odkwasić nasz organizm, a dokładniej dodać mu zasadowości, wówczas zdecydowanie powinniśmy spożywać takie produkty, jak buraki, sałata, seler, banany, jabłka i wiele innych podobnych. Warto produkty ze sobą łączyć, czyli na przykład jedząc chleb dodawać do niego sałaty lub innego warzywa i tak samo jedząc mięso również dodawać do niego różnego typu warzywa, na przykład kurczaka z gotowaną marchewką, chleb z sałatą i tym podobne. Są to produkty nie tylko dozwolone, ale przede wszystkim takie, które powinniśmy jak najczęściej spożywać.

 

Oczywiście trzeba także pamiętać, że oprócz produktów dozwolonych, wymaganych, są także takie, które raczej lub całkowicie nie powinniśmy jeść. Jak doskonale można się spodziewać są to przede wszystkim rzeczy bardzo tuczące, takie jak chociażby cukier, sól, alkohol, ale także nabiał kofeina i tym podobne. Jakie można z tego wnioski wyciągnąć? Chcąc stosować dietę zasadową niestety musimy całkowicie zmienić nasze przyzwyczajenia, czyli po prostu musimy unikać tego, po co zazwyczaj najczęściej sięgamy, bo są dla nas dobre, smaczne, lubimy je spożywać. W diecie zasadowej chodzi przede wszystkim o to, aby nasz organizm posiadał neutralny poziom pH, czyli dokładnie 7,365. Oczywiście wpływa na to nie tylko to, co jemy, ale w dużej mierze także to, jaką postawę na co dzień przyjmujemy. Jeżeli przeżywamy dużo stresu, nie jesteśmy aktywni fizycznie, źle śpimy lub śpimy bardzo krótko, wówczas ten poziom pH zdecydowanie nam się obniży. A takiej sytuacji nie chcemy dopuścić w naszym organizmie, ponieważ to ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie i różnego rodzaju przypadłości.

 

Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z diety zasadowej wówczas przede wszystkim doskonale zapoznać się z tak zwaną tabelą zasadowości, albo inaczej tabelą pH produktów spożywczych. W diecie zasadowej przede wszystkim powinniśmy się skupić na tych produktach, które posiadają pH około od siedmiu do dziesięciu. Ona powinny stanowić nawet jedną czwartą tego, co spożywamy. Najwięcej pH, bo sięgające wartości dziesięć, mają między innymi cytryna, jarmuż, marchewka, brokuł, ogórek, seler, kalafior, kapusta czerwona. PH 9 to skład między innymi cukinii, kiwi, mango, melona, winogrona, borówki i oliwy z oliwek. Produkty, posiadające pH 8 to między innymi jabłka, ananasy, pomarańcze, truskawki, grzyby, brzoskwinie i pomidory.

 

Jak doskonale wiadomo pH neutralne wynosi 7, jest to bowiem optymalna wartość tego wskaźnika w naszej krwi. I tutaj taki wskaźnik posiada miedzy innymi kranówka, czyli woda z naszych kranów, masło niesolone, mleko z krowy, olej (bez oliwy z oliwek), margaryna. Pozostałe produkty, takie jak chociażby jogurty, jajka, herbaty, śliwki, cukier, soczewica, kawa, pistacje, popcorn i wiele, wiele innych, posiadają pH niższe niż neutralne. Jedną z najniższych wartości posiadają między innymi sery, wieprzowina, ocet, aspartam czy wino. Ich po prostu należy unikać jak tylko się da.

 

Dieta zasadowa – przede wszystkim poprawa zdrowia

 

Jak już zostało wspomniane celem diety zasadowej nie jest zrzucenie zbędnych kilogramów, chociaż tak naprawdę i taki efekt może się pojawić, można go nazwać przewrotnie efektem ubocznym. Jest to bowiem całkiem poboczna kwestia jeżeli chodzi o ten rodzaj diety. Głównym celem tego sposobu odżywiania jest bowiem nastawienie na poprawę zdrowia i właśnie tak powinniśmy o tym myśleć kiedy podchodzimy do jej realizacji. Kiedy bowiem zacząć dietę zasadową? Oczywiście wtedy, kiedy nie czujemy się najlepiej w naszym ciele, doskwierają nam takie problemy, jak częste bóle głowy, zawroty głowy, wymioty lub uczucie nudności w żołądku, posmak w ustach, który jest bardzo nieprzyjemny (gorzki lub kwaśny), czy też pojawiają nam się tak zwane mroczki przed oczami. To najlepszy sygnał do tego, że nasz organizm jest zbyt bardzo zakwaszony i potrzebuje procesu, który oczyści go z tej kwasowości. Oczywiście te symptomy wcale nie muszą się pojawiać, może się okazać, że po prostu czujemy się nie najlepiej. Wówczas po prostu trzeba się zastanowić, czy taka dieta nie będzie dla nas zbawienna, ponieważ może bardzo dobrze wpłynąć na nasze samopoczucie i zachowanie. Oczywiście w takim przypadku wcale nie musimy tak restrykcyjnie do niej podchodzić, ponieważ nieraz wystarczy tylko krok po kroku zmieniać nasze przyzwyczajenia i może się okazać, że tyle wystarczy. Na pewno przejście na każdą dietę nie powinno być nieprzemyślane, ponieważ powinniśmy zawsze zaczynać od dokładnego przebadania tego, co jemy, przyjrzeć się temu, nie jeść mechanicznie, tylko właśnie wcześniej pomyśleć o tym wszystkim co przyjmujemy. Można na przykład zacząć od tego, że będziemy jedli zdecydowanie mniej węglowodanów, a nastawimy się na spożywanie większej ilości warzyw.

 

Suplementy mile widziane

 

Jak w każdej diecie, także w diecie zasadowej warto podpierać się także licznymi suplementami diety, które dostępne są na rynku. Jednakże tutaj też nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ jest dostępnych w wielu miejscach bardzo dużo sztucznych dodatków, które oprócz utraty przez nas pieniędzy nie wywołają żadnego efektu w naszym życiu. Warto więc postawić na te suplementy, które pochodzą całkowicie z natury. A jest ich bardzo dużo.

 

Jeżeli chcemy, aby jednak pomimo tego, że głównym założeniem diety zasadowej nie jest zrzucenie kilogramów, ale właśnie poprawa naszego samopoczucia i zdrowia, jednak chcemy, aby na wadze nam ubyło parę kilogramów, to na przykład taki produkt, jak Acai – ekstrakt 20:1 liofilizowany, który dostępny jest w kapsułkach, zdecydowanie pomoże nam w utrzymaniu dobrej formy oraz zrzuceniu paru zbędnych kilogramów. Jagody Acai posiadają w sobie niezliczoną ilość witamin, które jak doskonale wiadomo pozwalają nam utrzymać nie tylko bardzo dobre samopoczucie, ale przede wszystkim dobrą formę na bardzo długo. Warto więc zaopatrzyć się w taki produkt i regularnie go przyjmować, aby po pewnym czasie odczuć zbawienne skutki jego działania.

 

Dieta zasadowa – czy warto?

 

Zawsze pojawia się pytanie, czy warto stosować daną dietę. Na pewno w przypadku diety zasadowej odpowiedź jest pozytywna. Dzięki niej nasz organizm będzie posiadał odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową, która będzie na niego dobrze wpływać. Dzięki niej na pewno pozbędziemy się wielu przypadłości. Osoby, które ją stosowały były bardzo zadowolone z efektu. Warto więc przekonać się na własnej skórze.

Dodaj komentarz