Dieta kapuściana – prosty sposób na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów

Każdy człowiek, który uświadamia sobie, że ma problem ze zbędnymi kilogramami i postanawia coś z tym zrobić staje zawsze przed trudnym wyborem sposobu, w jaki może pokonać dręczący go problem. Zbyt wiele kilogramów może odbić się bowiem bardzo negatywnie na naszym zdrowiu powodując z biegiem czasu problemy między innymi z krążeniem, sercem, stawami, bólami mięśni i wieloma innymi przypadłościami. To jest jedna strona medalu, druga związana jest także z naszym samopoczuciem. Zbyt wiele centymetrów chociażby w naszym pasie, brzuchu czy na naszych udach powoduje spadek naszej samooceny, złe samopoczucie w towarzystwie oraz wiele podobnych zachowań. Warto więc, jeżeli faktycznie mamy problem ze zbędnymi kilogramami, nadwagą lub otyłością, która jest najwyższą porą do wzięcia się za siebie, po prostu zdecydować się na wybór najbardziej pasującej do nas diety, która szybko przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

Jedną z propozycji, która pojawiła się jakieś 10 lat temu i przez ten czas została bardzo dokładnie przetestowana i sprawdzona przez wiele osób z bardzo pozytywnymi efektami, jest tak zwana dieta kapuściana, tytułowana często także jako dieta „prezydencka”. Dieta kapuściana zyskała bardzo dużą popularność ze względu na swoją skuteczność, ponieważ stosowana bardzo ściśle i regularnie pomoże zrzucić nawet od 3 do sześciu kilogramów miesięcznie, co jest wynikiem bardzo dobrym, wręcz wspaniałym. Przekonało się o tym już bardzo dużo osób, które skorzystały z tej propozycji racjonalnego odżywiania. Warto wiedzieć, że jako podstawa naszego jadłospisu króluje tutaj oczywiście kapusta. Jest to jednak trochę bardziej zawoalowane, ponieważ jeżeli przejdziemy na dietę kapuścianą to przede wszystkim do naszych posiłków będzie należała zupa, która została utworzona na bazie właśnie kapusty. Na pewno jest to bardzo wymagająca dieta, która przyniesie dla nas bardzo duże korzyści, jednak nie każdy człowiek może ją stosować. Ważne jest także, aby po jej zakończeniu nie wracać do swoich starych przyzwyczajeń, ponieważ jej zakończenie i powrót do starego sposobu odżywania może nieść ze sobą szybki powrót do utraconej wagi. Jednakże jeżeli zależy nam na szybkim schudnięciu a po tym procesie odchudzania jesteśmy sami w stanie przekonać się o tym, aby wciąż utrzymywać zdrowy tryb żywienia, wówczas na pewno jest to dla nas bardzo dobra propozycja.

 

Dieta kapuściana – „czym to się je?”

 

Warto na początek powiedzieć, że omawiana dieta należy do grona tak zwanych diet ekspresowych lub błyskawicznych, ponieważ jak już zostało wspomniane w niezwykle krótkim czasie dochodzi do tego, że gubimy dużo zbędnych kilogramów. Często jest to nawet sześć kilogramów w ciągu miesiąca. Dlatego też bardzo często polecana jest osobom, które z różnych powodów wręcz muszą bardzo szybko schudnąć. Jakie to mogą być powody? Oczywiście co człowiek, to powód. Dlatego też na przykład, gdy szykujemy się na jakieś ważne wydarzenie, jak chociażby ślub bliskiej nam osoby, wyjazd na wakacyjny urlop, impreza w pracy a wiemy, że na naszym ciele zalega dość sporo zbędnych kilogramów oraz posiadamy sporo za duży obwód naszego ciała, wówczas dieta kapuściana będzie dla nas idealnym rozwiązaniem, jednak wymagającym wiele samozaparcia w sobie.

 

Warto także zwrócić uwagę na pochodzenie tej diety, które upatruje się w dalekiej Norwegii. Prawdopodobnie została wymyślona dla osób, które borykają się z problemami z układem krążenia oraz sercem. Warto także zwrócić uwagę, że dieta kapuściana zawędrowała także do Polski i była stosowana przez bardzo znane w naszym kraju osoby. Stała się popularna w naszym kraju głównie za sprawą jednego z prezydentów, który prawdopodobnie właśnie dzięki tej diecie szybko zrzucił kilogramy. Dlatego też często w naszym kraju dieta kapuściana nazywana jest właśnie dietą prezydencką i stąd jej długa popularność i liczba osób, które ją stosowały.

 

Jeżeli chodzi o samą dietę kapuścianą trzeba podkreślić, że zakłada jedzenie głównie zup, których trzonem jest kapusta. Co ważne jest to dieta, która zawiera małą ilość kalorii. Jak już zostało podkreślone opiera się głównie na zupach, co sprawia, że dla wielu osób jest niestety bardzo mało różnorodna. Ma ogromne plusy poprzez szybką utratę wagi oraz dodatkowo według specjalistów bardzo dobrze oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych toksyn, które każdego dnia dostają się do niego w sposób przez nas niekontrolowany i to w znacznie dużych ilościach. Dla wielu dieta kapuściana może być rewelacyjną metodą na start w zrzucanie zbędnych kilogramów i być niejako wstępem do innego sposobu racjonalnego odżywiania się. Dzięki bowiem danych posiłkom przyspiesza się znacznie metabolizm, z naszego organizmu zostają wydalone szkodliwe substancje oraz pozbywamy się nadmiaru wody w naszym organizmie, która również sprawia, że wyglądamy niekorzystnie. Dlatego też może być to bardzo dobrym podłożem do innej diety, która będzie zawierała w sobie już znacznie inne posiłki, bardziej różnorodne i pomagające utrzymać osiągnięty efekt na dłużej.

 

Bez wody się nie obejdzie

 

Podczas stosowania diety kapuścianej, która przewidziana jest na siedem dni, musimy przyjmować bardzo dużo wody mineralnej. Specjaliści, którzy wymyślili tę dietę, mówią o co najmniej dwóch litrach wody każdego dnia. Mowa tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o wodzie mineralnej. Jeżeli chodzi o inne napoje można je przyjmować jako pewnego rodzaju wspomaganie. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym wszelkiego rodzaju herbaty i napary, które działają bardzo dobrze na nasz organizm, pobudzając wydalanie moczu oraz przyspieszające przemianę materii. Wówczas zdecydowanie efekt stosowania tej diety będzie jeszcze szybszy. Do wyboru jest bardzo dużo ziół, na przykład rumianek, mniszek lekarski, czystek i wiele innych. Można także śmiało pić świeżo wyciskane soki oraz zieloną herbatę, która jak wiadomo ma znaczne właściwości antyoksydacyjne.

 

Wracając jeszcze do ogólnego opisu diety kapuścianej warto wiedzieć, że podczas diety kapuścianej możemy w sposób nieograniczony przyjmować wspomnianą zupę. Na początku do naszych posiłków możemy także wprowadzać owoce i warzywa, jednak z nastawieniem na te, które z racji swojej konstrukcji posiadają jak najmniejszą ilość cukrów. Na dalszym etapie, czyli w okolicach czwartego dnia, dodajemy także mleko zmiksowane z bananem. Co warte podkreślenia przez pierwsze cztery dni zabronione są między innymi produkty strączkowe, takie jak chociażby ziemniaki, ryż, ryby oraz mięso. Te składniki możemy dodawać do naszego jadłospisu pod koniec tygodnia. Tak stosujemy tę dietę, dopóki uzyskamy zadowalający nas efekt lub zmienimy ją na inną.

 

Jak przygotować zupę z kapusty?

 

Jak już zostało wielokrotnie powiedziane głównym składnikiem tej diety jest oczywiście kapusta, a dokładniej zupa z tego warzywa. Oczywiście musimy wiedzieć, jak ją gotować i kiedy ją spożywać. Kapusta jest o tyle dobrym warzywem, że wiele osób po prostu lubi ją w smaku a dodatkowo zawiera w sobie dużo mikroelementów i makroelementów, które wspomagają odchudzanie, takich jak chociażby witaminy, wapń, potas czy błonnik. Dodatkowo plusem diety kapuścianej jest to, że spożywamy przygotowaną zupę za każdym razem, gdy tylko poczujemy głód, przez co jak doskonale wiadomo nie dopuszczamy naszego organizmu o „wołanie o energię”. Jest to więc propozycja doskonała dla tych wszystkich osób, które w diecie boją się głodówki. Jak przygotować wspomnianą zupę? Składa się ona z:

1 główki kapusty

2 papryk

3 dużych cebuli

1 selera

5 pomidorów

3 litrów wody

Przypraw takich jak ziele angielskie, pierz, chili, majeranek, liście laurowe. Trzeba pamiętać, aby do zupy nie dodawać soli, która w tym sposobie żywienia jest nierespektowana.  Wszystkie składniki przygotowujemy do produkcji zupy, czyli warzywa kroimy w kostkę a kapustę drobno siekamy. To wszystko wrzucamy do garnka, dodajemy wodę i gotujemy. Po około kwadransie dorzucamy pomidory i wciąż gotujemy aż do uzyskania efektu miękkich warzyw. Tak przygotowany wywar będzie podstawowym składnikiem każdego naszego dnia. Oczywiście codziennie powinniśmy jeść zupę co najmniej dwa razy: na śniadanie oraz na obiad. Podczas pozostałych posiłków możemy spożywać małe porcje warzyw, owoców. Na kolację najlepiej powinniśmy spożywać produkty w postaci wodnistej, czyli między innymi jakiś sok z owoców i tym podobne. Takie posiłki najlepiej spożywać przez pierwsze trzy dni tygodnia. W czwartym dniu powinniśmy do naszej diety dodać chude mleko. Najlepiej wypić co najmniej 8 szklanek tego napoju plus dodatkowo na lunch oraz podwieczorek zjeść po jednym bananie. W piątym dniu powinniśmy unikać owoców i postawić na warzywa oraz chude mięso. W szóstym dniu tygodnia do mięsa ponownie możemy dołożyć owoce, najlepiej te zawierające niską dawkę cukru, czyli posiadające niski indeks glikemiczny.  W ostatni dzień tygodnia do naszego jadłospisu może dojść na przykład ryż z warzywami, który znacznie urozmaici nasze dotychczasowe jedzenie.

 

Nie tylko dieta kapuściana

 

Warto także pamiętać, że podczas stosowania diety kapuścianej powinniśmy przyjmować bardzo dużo płynów. Jak już zostało wspomniane warto także dokładać do jadłospisu także różnego rodzaju produkty wspomagające. Dużo takich produktów można znaleźć na internecie, na przykład w sklepie NatVita.pl. Jednym z godnych polecenia jest na przykład czystek pocięty BIO, który znakomicie sprawdzi się jako dodatek do tej naszej diety poprzez wspomaganie chociażby wydalania moczu, a co za tym idzie także licznych toksyn z naszego organizmu. Warto więc stosować go regularnie.

 

Podsumowując dieta kapuściana ma zarówno dużo przeciwników jak i zwolenników. Na pewno na plus trzeba zapisać to, że jest po prostu bardzo łatwa w przygotowaniu oraz w utrzymaniu. Dodatkowo przynosi niesamowite efekty w bardzo krótkim czasie. Przeciwnicy tego sposobu odżywiania się podkreślają, że jest to dieta bardzo monotonna oraz po jej zakończeniu trzeba bardzo uważać, aby nie wpaść w tak zwany efekt jo-jo, co jest możliwe przy tego typu odżywianiu się. Jeżeli jednak potrzebujemy szybko zrzucić kilogramy to na pewno jest to dla nas bardzo dobra propozycja z pewnym zastrzeżeniem, że po jej zakończeniu albo po pewnym czasie powinniśmy ją zamienić na inny rodzaj diety. Efekty będą na pewno co najmniej zadowalające.

Dodaj komentarz